...................................................................................................................................................................................................... (in english)

A másik város
Somogyi Hajnalka és Szemerey Samu


Mi történt a modern lakóteleppel
Kurátorok: Somogyi Hajnalka és Szemerey Samu

A két helyszínen megvalósuló A másik város címu kiállítás muvészek, építészek, kurátorok és intézmények együttmuködéseként jött létre. Az Atlanti-óceán mindkét partján készült muvek bemutatásával a kiállítás a második világháború utáni lakótelep építéssel kapcsolatos ideológiákat, az épületek által lakóiknak nyújtott körülményeket, és a lakótelepeket támogatók illetve kritizálók által képviselt elveket vizsgálja.
A két helyszín két különbözo megközelítést tár a látogató elé: A Román Galériában a társadalmi valósággal, mindennapi helyzetekkel, személyes narratívákkal foglalkozó muveket mutatunk be, míg a Magyar Kulturális Központban kiállított alkotások történelmi és ideológiai szemszögbol vizsgálják a lakótelepeket. A kiállítások foként az alapveto elméleteket, történelmi pillanatokat és a jelenlegi poszt-szocialista körülményeket tárgyalják, ám bízunk abban, hogy a New York-i közönséget arra késztetik majd, hogy elgondolkodjanak és kérdéseket fogalmazzanak meg az egyesült államokbeli szociális lakásépítési, lakhatási helyzetet illetoen.

A munkák médiuma különbözo, a városi látkép évtizedeken átívelo változását bemutató filmtol (Józef Robakowski) személyes terek kutatási alapú bemutatásán át (Mircea Cantor, Dénes Ágnes / Keserue Zsolt / Polyák Levente / Szalai Borbála) lehetséges jövoképeket felvázoló installációkig (Miklós Mécs, Mircea Munteanu). Az ideológiákat a munkák kritikai megfigyelésként (Michael Rakowitz, Tadej Pogaear), játékos spekulációként (Société Réaliste, Terence Gower) vagy a várost értelmezo narratívaként (Florin Tudor and Mona Vatamanu) mutatják be.

Magyar Kulturális Központ kiállítása:
Megnyitó: 2007. október 19. péntek, 19 óra
Nyitva: 2007. október 20. - december 9.

Kiállító muvészek: Zbynik Baladrán, Dénes Ágnes / Keserue Zsolt / Polyák Levente / Szalai Borbála, Terence Gower, Michael Rakowitz, Pia Rönicke, Société Réaliste, Mécs Miklós, Florin Tudor és Mona Vatamanu

2007. október 26. 19 óra: Beszélgetés Erhardt Miklós, Terence Gower, Mircea Munteanu és Tadej Pogacar részvételével.

Román Kulturális Intézet kiállítása:
Megnyitó: 2007. október 25. csütörtök, 19:30
Nyitva: 2007. október 26 - december 9.

Kiállító muvészek: Mircea Cantor, Erhardt Miklós, Mircea Munteanu, Tadej Pogacar, Józef Robakowski, Szabó Sarolta

A 'másik városról'
A második világháború után épült lakótelepek masszív jelenléttel bírnak Európa és az Egyesült Államok legtöbb városában. Bár ezek világszerte városi legendák és popkulturális referenciák színhelyei - az amerikai bandaháborúktól, hip-hop zenétol és horror filmektol az egykori szovjet blokk társadalmi életének idealisztikus vagy éppen hátborzongató megjelenítéseiig -, a lakótelepek valós története, problémái és lakói gyakran láthatatlanok maradnak a magas beton- vagy téglafalak mögött. A közvélemény rossznak és embertelennek minosíti ezeket a városi enklávékat, a huszadik századi városépítészet kudarcának és a totalitárius rendszerek maradványainak látja oket. Esetenkénti lerombolásuk mégis valamiféle általános szomorúságot, morális kényelmetlenség érzetet idéz elo.

Mi vezetett ehhez a helyzethez?

A társadalmi igazságosság modernista és kollektivista elméletei mentén a második világháborút követoen mind Európában, mind az Egyesült Államokban sorra épültek a nagyszabású szociális lakótelepek. Bár ezeknek a kialakítása különbözo elvek szerint történt a szocialista és a kapitalista országokban, az egységesített emberi igényeken és körülményeken alapuló lakásmodellt a kezdetektol heves kritikával fogadták mindkét 'táborban'. A lassan romló állapotú keleti lakótelepeket, mint a szocialista társadalomelméletek gyakorlati eredményeinek szimbólumát igyekeztek elfogadható minoségben fenntartani. Nyugat-Európában a bevándorlás és a társadalmi marginalizálódás kétes hírnevu városi 'slumokat' eredményezett, míg a faji diszkrimináció és a neoliberális gazdasági terjeszkedés Egyesült Államok-szerte törvénynélküli, harmadik világ-béli körülményeket idézett elo.

Mit jelentenek ma a lakótelepek?

A hatalmas lakótelepek a múlt kísérteteiként emelkednek ki a városi szövetbol. Ám a kísértetektol eltéroen ezek a városi egységek fizikai valójukban maradtak ránk, míg azok az ideálok, amelyeknek egykor megépülésüket köszönhették, már régen eltuntek. Ennek ellenére továbbra is otthont adnak a kelet-európai városlakók mintegy huszonöt százalékának. Az Egyesült Államokban a történet véget érni látszik: a megoldhatatlannak tuno problémákat akkumuláló telepeket egyszeruen lerombolják. Lakóik, akik számára a lakótelep egyszerre jelentett gettót és közösséget, szétszóródnak a nagyvárosban, helyet adva új fejlesztési projekteknek a gyakran igen nagy értéku földterületeken.

Valóban vége?

A volt szocialista országokban biztosan nincs. A lakótelepek, funkcionalista felépítésüknek köszönhetoen, viszonylag olcsón felújíthatók, a nagy, nyitott terek lehetoséget biztosítanak új közösségi terek megépítésére és tereprendezésre; ha tetszik, ha nem, ezen országok lakóinak még feltehetoen sokáig együtt kell élniük a múlt e teremtményeivel. Az Egyesült Államokban a rombolás a 'modernizmus halálának napja' óta van folyamatban, ahogyan Charles Jenks minosítette az elso híres esetet, a St. Louisban épült Pruitt-Igoe lakótelep 1972-es eldózerolását. New York City, ahol a szociális lakótelepek, vagy legalábbis az épületek, amelyek egykor ezt a célt szolgálták, láthatólag megmaradtak, kivételt jelent ebben a folyamatban.

A tömegeknek lakhatást biztosító lakótelepek átalakulása az Egyesült Államokban és Európában egyaránt folyamatban van, jóllehet az eltéro társadalmi és kulturális háttér jelentosen különbözo szcenáriókat eredményez. Nekünk, városlakóknak kell összehasonlítanunk és értelmeznünk a modernista utópiák megvalósulásával kapcsolatos tapasztalatainkat, hogy láthatóvá váljon, bármit is tanulhatunk belolük.

A kiállított munkák:

Zbynik Baladrán: Socio-fiction (II.) 2005-2007
Video

A Socio-fiction címu video foként talált felvételekre és szövegre épül. A muvész, elmélkedései alapjául a Kommunista Manifesztót megtéve hazája, Csehország szocialista múltján töpreng. Nézopontja a jelen kiábrándultságát tükrözi, és olyan kulcsfogalmakra épít, mint forradalom, utópia, építés és rombolás, emlékezet és feledés. www.jchalupecky.cz/data/katalog_2005.pdf
www.display.cz

Dénes Ágnes / Keserue Zsolt / Polyák Levente / Szalai Borbála: Lekerekítés, 2007
Video és installáció

A Lekerekítés egy Magyarország különbözo lakótelepein folytatott kutatómunka eredménye. A számos lakásban készített interjúk, fotók és video felvételek személyre szabott megoldásokat mutatnak be egy teljesen standardizált élettér belakására. A film az eredeti elrendezés legkülönbözobb változatait, berendezési módozatait tárja elénk, és a lakótelepeken megvalósult eklektikus sokszínuségrol, virágzó 'csináld magad' kultúráról és a lakók kulturális hátterének sokszínuségérol tesz tanúságot.
www.ica-d.hu/keserue/

Terence Gower: Grand Ensemble, 2007
Tapéta, digitalis print

Gower tapétájának címe a lakótelep francia elnevezésébol ered. A tapéta mintája egy, az amerikai 'projektekre' jellemzo lakótelep egység ismétlodo sorozata: William Lescaze építész New York Chelsea negyedében álló Elliott Házainak axonometrikus rajzáé. Egy húsz méter hosszúságú fal beborítása ezzel a tapétával egy abszurd városrendezési projekt leképezése, a bürokratikus túlzás egyfajta fantázia gyakorlata.
www.terencegower.com

Michael Rakowitz: Dull Roar, 2007
Installáció

A projekt alapgondolata, amelyet a muvész eloször a New York-i Lombard-Freid Galériában 2005-ben rendezett egyéni kiállítására dolgozott ki, és jelen alkalomra újragondolt, a Pruitt-Igoe lakótelep 1972-es lerombolásának történetére épül. Néhány egyideju illetve késobbi esemény szálainak felgombolyításával a munka a modernista építészet agóniájának egy lehetséges narratíváját vázolja fel, a média és a nyilvánosság dönto szerepét sugallva a közvélemény és a kollektív emlékezet formálásában.
www.michaelrakowitz.com

Pia Rönicke: Urban Fiction, 2003
Video animáció
Az Urban Fiction a modern városépítészet utópikus elméleteit mutatja be. Egy 'városi alany' Los Angeles utcáin sétál, és halljuk, ahogyan részleteket olvas fel Le Corbusier és Constant szövegeibol. A film szerkezete Godard Masculin-Féminin címu filmjébol merít; az elméleteket rajzok és tervrajzok illusztrálják, amelyeket a muvész a kortárs városi valóság a foszereplo körül látható képeivel állít szembe.

Ministere de l'Architecture: Volksballast der Republik (A szeminárium)
A Société Réaliste munkája
Installáció

Az A másik város budapesti bemutatójára a Société Réaliste létrehozta a Ministere de l'Architecture: Volksballast der Republik, címu munkát, amely a blokkot mint észlelési egységet deklaráló minisztériumi nyilatkozat volt. E nyilatkozat egyben egy jövoben megvalósuló kiállítás forgatókönyve is kívánt lenni. Az MA: Volksballast der Republik (A szeminárium) egy szemináriumi program formájában folytatja a vizsgálódást, amelyet az elso projekt fo témáinak elemzésére dolgoztak ki.
www.societerealiste.net

Mécs Miklós: Panelkatedrális (2007, modell)
Objekt

'Egy átlagos, kelet-európai, tízemeletes panelház. Kibontani, kiszedni a szinteket úgy, hogy csak a panelhéj maradjon meg. Minden egyes ablakot színes üvegablakokra cserélni. Kívülrol mindent eredeti állapotában hagyni. A falak belso felületét is meghagyni, mintha a szintek hirtelen csak leszakadtak, eltuntek volna. A csempék, tapéták, családi képek, tükrök, stb. mind szintenként érintetlenül hagyva. Realitásait tekintve bizonyára megvalósítható. Megvalósíthatóságát tekintve bizonyára megéri.' Mécs Miklós
mecsmiki.blogspot.com

Florin Tudor és Mona Vatamanu: The Trial 2004-2005
Video

A The Trial (A per) egy szövegbol - a Ceaucescu házaspár 1989. december 25-i perének egyetlen személy által felolvasott leiratából -, és a román televíziónak a diktatúra idoszakából származó felvételeibol áll, amelyeken minden este a rendszer által épített új lakótelepeket mutatták be a nézoknek. A hang és a képek monotóniája és tartalmuk drámaisága között érezheto éles ellentét a film egészét meghatározó feszültséget teremt.
www.exapes.org

Mircea Cantor: Shortcuts, 2004
Fekete-fehér fotók

A Shortcut kifejezés azokra a kitaposott ösvényekre utal, amelyek akkor jönnek létre, amikor ahelyett, hogy az építészetileg kialakított útvonalat vennénk igénybe célunk megközelítésére, az utat 'toronyiránt' levágjuk. Cantor három fotója tehát a poszt-szocialista városok egy tipikus helyzetét örökíti meg, ahol az ignoráns, tömeges léptéku tervezést és az ennek eredményeként létrejövo mereven rendezett teret felülírják az egyéni stratégiák és beavatkozások, ezzel az elhagyatottság és az intimitás kevert atmoszféráját teremtve meg.
www.versionmagazine.com/mirceacantor

Miklós Erhardt: Havanna u. 50/9. 2006,
Video

Erhardt Miklós Havanna lakótelepen forgatott videomunkája egy kívülálló személyes története: a lakótelep egy üzlethelyiségét kibérlo és a közösséggel a helyszínen kapcsolatot teremteni vágyó muvészé. Az üzlet magányából kifelé tekinto csendes, békés képsorok eroteljes kontrasztot mutatnak a hely ismert sztereotípiáival, mialatt Erhardt háttérmonológja a ma igen népszeru hely- és helyzetspecifikus muvészeti gyakorlatok nehézségeire, kudarcaira, korlátaira, a folyamat során felvetodo kérdésekre reflektál.
www.bighope.hu

Mircea Munteanu: Let's live better in 'S3', 2004-2005
Digitális print, installáció

A projekt egy Romániában, Kolozsvárott található lakótelep rehabilitációjának diploma tervét mutatja be. Az alkalmazott építészeti megoldások hozzájárulnak a helyi közösségek megteremtéséhez és lehetové teszik, hogy a lakók maguk újítsák fel lakásaikat, anyagi lehetoségeiknek és személyes ambícióiknak megfeleloen. A terv proaktív megközelítést és eszközkészletet kínál egy fragmentált és privatizált városi közegben való muködéshez.
mirceamunteanu.dyndns.org/diploma/1.htm
www.mcub.ro

The P.A.R.A.S.I.T.E. Museum of Contemporary Art (Tadej Pogacar): Constructed Cities, since 2003
Digitális print, installáció

A Constructed Cities szelektív betekintést nyújt a volt Jugoszlávia illetve Kelet-Európa területén utópikus modellek alapján épült városok mai valóságába.
www.parasite-pogacar.si

Józef Robakowski: From My Window (1978-1999), 2000
16 mm film DVD-n

A From My Window (Az ablakomból) olyan felvételekbol áll, amelyeket az alkotó 1978 és 2000 között lódzi lakótelepi otthonából filmezett. A laza narratíva a szomszédokról, mindennapi történésekrol szól, és a kis történetek, az egyszeru, pusztán az ablakon kibámulva tett megfigyelések felfedik a város közelmúltját. A képek az épület elotti terület lassú változását követik nyomon, így annak eltunése végül a film befejezését is jelenti.
www.robakowski.net

Szabó Sarolta: Kísérleti lakótelep, 2003
Inkjet print

A sorozat fotókból és az ezekhez társított komputeres grafikákból áll. A kép párok egy fiktív történetet kísérnek. Az úgynevezett 'Kísérleti Lakótelep', amely Budapesten a hatvanas években épült, a muvész elmélyült vizsgálódásának kiinduló pontjaként szolgált, amely megfigyelésre, dokumentálásra és szubjektív valóság élményeket feltáró találkozásokra épül, és amely többek között az elszigetelodéstol és a névtelenségtol való félelemre reflektál a városi életben.
www.domesticinfelicity.com

Somogyi Hajnalka és Szemerey Samu

Somogyi Hajnalka a Magyar Oktatási és Kulturális Minisztérium Kállai Erno ösztöndíjasa.

A kiállítás az impex szervezésében, két alapító tagja, Somogyi Hajanlka és Szemerey Samu együttműködéseként jött létre.